23 Mayıs 2016 Pazartesi

Nadide Hayat

nadide hayat , demet akbağ, filmNadide Hanım, 30 yıllık hayat arkadaşını ani biçimde kaybedince, hayat karşısında ne istediğinin boşluğunu yaşar. Bir dönem kendisine hobiler edinmeye çalışsa da hepsi birer geçici heves olarak kalır. Diliş kursundan koroya ; gezilerden kabul günlerine hiçbir aktivite de aradığı mutluluğu bulamayan Nadide Hanım, gazetede gördüğü bir haberle kendisini önce okul sıralarında, ardından mavi sulara kendini atar.Bir grup genç ve gizemli kaptan ile yeni bir başlangıca yelken açar!
Yönetmenliğini Çağan Irmak'ın üstlendiği Nadide Hayat'ın başrolünde Demet Akbağ yer alırlen kadroda kendisine Yetkin Dikinciler, Efecan Şenolsun,Gizem Erdem,Ümit Erlim, Sadi Celil Cengiz, Sevil Akı isimleri eşlik ediyor. 

Benim Yorumum ;

Eşini kaybeden Nadide Hanımın boşluğa düşmesiyle başlıyor her şey. İlk zamanlar yeni hobiler edinmek için uğraşıyor. Spora başlıyor fakat tansiyon sorunu yaşayınca ondan vazgeçip Koroya yöneliyor aradığını onda da bulamayınca bu şekilde farklı kurslara yazılır ama bunların hiçbiri boşluğu dolduramaz. Kızının evine yerleşmeye karar veriyor. Tam bu esnada üniversiteye af çıktığını öğreniyor ve öğretim hayatına devam etmeye karar verir. Tabi bu arada filmin en başında rüyasında su kaplumbağası görüyor sonra mutfakta yemek yaparken yaptığı yemeğin buğusundan kaplumbağa şekli görür spor yaparken yanından geçen kızın üzerinde kaplumbağa görür son olarak da  çocuklarıyla yemek yerken gökyüzündeki bulutu kaplumbağaya benzetir. Rüyasının anlamına bakar ve birden hayatı değişir.İlk  Okul çalışanlarından biri öğretmen sanıyor Nadide hanımı ve Araştırma görevi için kimi seçelim diye sorduğunda notu en düşük olan öğrencileri seçelim dediğinde bu öğrencilerin pek hoşuna gitmez. Ama rektör imzalamıştır bile bu liste mecbur gidecektir başka çareleri yoktur. Sınıfa gerçek öğretmen gelince işin şekli değişir tabi. 
Hep birlikte hazırlanıp giderler araştırma için iki tane caretta caretta kaplumbağasına verici yerleştirmişlerdir ve onları takip ederler. Tabi tekne hayatı Nadide için bu pek kolay olmaz çünkü hem gittiği grup hemde kaptan onu pek sevemez ilk zamanlar ve okul arkadaşları Nadide dalışa katılmasın diye kura çekerken hile yaparlar ve tekne temizliği görevi ona ve diğer öğrenciye düşer. Sonrasında mücadele eder ve kendini sevdirir. İstediğini elde eder hem kaptanla evlenip istediğini başarır hemde onun sayesinde caretta carettalar  bulunur.

Ana fikir olarak başkası için değil kendiniz için yaşayın mesajı veriyor. O ne der bu ne diye umursamayın diyerek final yapıyor film. İzlenecekler listenize ekleyebilirsiniz bence :) 10 yorum:

 1. bu filmi hiç duymamıştım. tavsiyen üzerine paylaşımını yaptım.. ve gerçektende dediğin kadar var. ölmeden önce izlenmesi gereken filmler arasında..baş rollerde demet akbağ olunca film ayrıca bi renklenmiş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bu filmi sayende izleyebildim. sinemaya gidecektim bir türlü kısmet olmadı sonra hep nette baktım bulamadım en sonunda izlemek nasip oldu =) ben çok eğlendim izlerken hatta bazı konularda feyiz aldım :) evet demet akbağ gerçekten her rolde olduğu gibi bunda da hakkını vermiş :)

   Sil
 2. Vizyondayken gidicem gidicem bir türlü fırsatım olmadı şimdi netten izlerim artık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bende aynı şekil deydim bir türlü izlemek nasip olmamıştı. Ama iyi ki nete düşüyor filmlerde izlemişim diyorum :)

   Sil
 3. Ben izledim, beğenmiştim de. Nasıl denir, yormadan izlenen, huzur veren bir film. Eğlendiriyor da. Ailecek izlenebilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel film dediğiniz gibi yormuyor mutlu ediyor izlerken insan isteyince neler yapabileceğini gösteriyor aslında

   Sil
 4. Fragmanını izlemiştim ama gidememiştim vizyondayken :)) Listeye ekledim zaten Çağan Irmak çektiği için her türlü izlerim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. başarılı film olmuş film bittikten sonra insana güven geliyor birde kesin dalış yapmam lazım diye düşünmeye başlıyorsun :)

   Sil
 5. sinemada izlemiştim, insana umut aşılayan filmlerden!:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet fazlasıyla hemde bende izlediğimde radikal kararlar aldım ama henüz uygulayamadım :)

   Sil