16 Kasım 2015 Pazartesi

Sabahattin Ali - İçimizdeki Şeytan
Sabahattin Ali 'nin üslubunu gerçekten çok seviyorum okuduğum bütün kitaplarında hayranlığım gittikçe artıyor.Bir insan nasıl yaşar ki bu tarz kitaplar yazar insanı okurken oradan oraya sürükler bambaşka duygular hissettirir. Eğer yaşıyor olsaydı daha bir sürü mükemmel kitaplar yazıp kendisine kat ve kat hayranlık uyandıracak işler yapardı.

 Dip not: Biraz uzun anlattım ama böyle bir kitabı kısa bir özetle geçiştiremezdim


Kitap özetine gelecek olursak ana kahramanlarımız Macide, Bedri ve ÖmerKonu ilk olarak Balıkesir de geçiyor.Bedri Macide'nin okuduğu okulda müzik öğretmenidir. Macide'nin müziğe merakı ve yeteneği vardır.Macide gibi bir kaç öğrenciyi çalıştıran Bedri hoca bir akşam İstanbul da ki ailesine yazdığı mektubu posta haneye vermesi için Macide ye verir bunu gören okul müdürü ilk başta Bedrinin Macide ye ask mektubu yazdığını düşünür ve Macide'nin elinden mektubu alır mektubu okur sonrasında erkek öğrenciyle gönderir mektubu ertesi gün müzik çalıştıkları sırada Macide ye mektubu sorar ve Macide durumu anlatır.Bedri hocaya duydukları karşısında şaşkınlık yaşayıp müdürle konuşmaya gider fakat müdürün tavrı ve yapısı itibari ile pek olumlu bir konuşma olmamıştır.Bu olaylar sonrası Bedri hoca ve Macide birbirlerine daha farklı bakmaya başlarlar ama bakışmaktan öte gidemezler. Macide nin sınıfının önünden geçerken durup Macide ile bakışmaları ve konuşmadan geçen bir dönem biter okullar kapanır.  Okullar kapanınca Bedri İstanbul a dönmek zorunda kalır ve tatil dönemi boyunca görüşemezler.Bütün tatil boyunca Bedriyi düşünür okullar açıldığında Bedriyi göreceğini düşünen Macide hayal kırıklığına uğrar çünkü Bedri artık yoktur.

Macide nin okulu biter ve İstanbul da ki Emine teyzesinin ailesi ile yaptığı konuşma sonrası Macide istanbul a konservatuvar okumaya gider.

Macide, Emine teyzesi ile vapurdadırlar. Aynı vapurda Ömer ve Nihat ta vardır.Ömer Macide yi gördüğü anda aşık olur ve ne yapıp edip onunla konuşmaya karar verir durumu arkadaşı Nihat a anlatır ve Nihat vapurda rezillik çıkar böyle bir şey yapma der ama Ömer Nihat ı dinlemez uzun uzun izlediği Macide ye doğru giderken birinin ona seslendiği ni farkeder ve bir bakar ki aşık olduğu kızın yanında ki bayan tanıdıktır. Bazı geceler evinde kaldığı Emine hanımdır ve bu tesadüf çok hoşuna gider Ömer'in. Konuşma esnasında Macide ile tanışır birlikte vapurdan inerler ve evlerinin yolunu tutarlar. Birkaç akşam sonra Ömer cesaretini toplayıp Emine hanımlara kalmaya gider ve o akşam Macideyi göremeden bütün gece onu hayal ederek yatar sabah Macide yi görür hatta Macide yi okula bırakır iki hafta evden alır okula bırakır böyle devam eder. Okul çıkışı geç saatlere kadar gezer sonra tekrar eve bırakırdı. Macide nin geç gelmesinden ve komşuların dolduruşuna gelen Emine teyzesi Macide ile konuşur ve konuşma esnasında Macide ye hakaret eder buna dayanamayan Macide evi terk eder.Nereye gideceğini bilmeden ilerlerken Ömeri görür ve şaşırır Ömer içimde bir sıkıntı vardı bu yüzden evin etrafından ayrılamadım der ve Macide Ömer e durumu anlatır. Ömerin evine giderler. Ömerin kaldığı oda ufak ve biraz karanlıktır.O geceden sonra Ömer ve Macide birlikte yaşamaya başlar.


Ömer arkadaşlarına Macide yi eşim diye tanıştırır. Başlarda Macide'siz yaşamayacağını hisseden Ömer zamanla geçim sıkıntısı altında ezilmeye başlar üstüne birde Macide'ye bir şeyler alamadığı için üzülür zaten durumları kötüdür arkadaşlarından aldığı  borç paralar sayesinde ay sonunu getirmektedirler.  Bir gün mağazanın önünden geçerken Macide için bir şey almak ister fakat parası olmadığı için alamaz ve o çorabı çalar.Koşarak uzaklaşır oradan pişman olup çaldığı çorabı duvara fırlatır ve 'İçimizdeki şeytanı' suçluyor.Bir gün Ömer'in çevresi Ömer ve Macide'yi yemeğe davet ederler ve ilerleyen saatlerde sahne alacak kişiyi beklerlerken Ömer birden piyano çalan kişiye seslenir ve Macide gördüğü kişi karşısında şaşkınlığını gizleyemez.Çünkü karşısındaki kişi Bedridir. Macide'nin eski aşkıdır.Orada kısa süre sohbet sonrası konuşma biter. Bedri yine bir akşam Ömerlerin evine gider.Ömer daha eve gelmediği için  Bedri ve Macide karanlıkta öylece otururlar içeri giren Ömer ikisini suçlar ve  aralarında bir şeyler olduğunu ima eder Bedri evi terk eder.Macide yanlış düşündüğünü ve Bedri den özür dilemesi gerektiğini söyler.Bedrinin evine gider. Ve içinde bulunduğu anlatarak ondan özür diler.


Bu esnada Bedrinin hasta ablası Macide ile konuşmaya evlerine gelir ve Bedrinin ona aşık olduğunu karı koca kardeşimin peşini bırakın parasını size yediriyor. Ben ve anneme eskisi gibi davranmıyor diye konuşmaya devam ederken Macide bayılır ve konuşmayı yarım bırakıp Macide ile ilgilenir.

Bedri bu dönemde çok sık Ömerlerin evine gidip geliyor ve maddi anlamda destek olur.  Ömerlerin Macide nin arasındaki ilişkisi garip bir hal almıştır doğru düzgün konuşmazlar bile daha ziyade iç sesleri ile konuşurlar bir gün iş yerinde pek sevdiği arkadaşı Ömer'e derdini anlatır çalıştığı yerden para çalmıştır ve defterlere uğraşarak kasada acık çıkmasına engel olmuştur. Ömer günler sonra parasızlıktan gidip o arkadaşını tehdit eder ve para alır sonrasında pişman olup aldığı parayı hiç kullanmadan arkadaşı Nihat'a verir ve  yine içindeki şeytanın suçu olduğunu düşünür durumu Macide ye anlatır ve Macide duydukları karşısında Ömer den uzaklaşır. Ama Ömerin acı çektiğini görünce onu teselli eder. Yine bir akşam Macide istemeyerek te olsa Ömer in arkadaşları ile gece dışarı çıkarlar ve  Ömer burada Macide'yi unutur ve oradaki ümit adlı kızla ilgilenir Ömerin kendisini unutup başka kızla sarmaş dolaş olmasına ve masada  tek kalması  Macideye farklı düşünceler getirir ve  orada ilk defa alkol alır. Macide bir ara tuvalete gider ve peşinden masadaki adamlardan biri gelir ve onu öpmeye çalışır.Macide onu iterek kaçar ve masaya döner.Ömere lavaboda olanları anlatır. Ömerde napim borcum var birşey diyemem tarzında bir cevap vererek Macide yi geçiştirir. Masadakiler başka mekana gitmek için anlaşıyorlar ve Ömer Macide'yi almadan yanındaki kızla başka araca biner ve Macide diğer adamlarla gitmek zorunda kalır gece biter.Macide ile Ömer evlerine döner  geceyi kavga ile bitirirler sabah uyandığında yanında Ömeri göremez ve Ömerin dün gece ki yaptıklarını düşünür ondan ayrılmayı ister ona düşündüklerini  mektup olarak yazar.Tam olarak hissettiklerini uzun uzun anlatır.Mektubu bırakıp gitmeye hazırlanırken  kapı çalar ve karşısında Bedriyi  görür. Ömer'in karakola düştüğünü anlatır ona. Mektubu cebine alarak apar topar Bedri ile Ömeri ziyarete gider. Ömer Macide ile konuşmaz Bedri ile konuşur birkaç  görüşme bu şekilde devam eder.Macide mektubu vermek için kararlıdır ve son kez görüşmeye giderler.Ama Ömer Macide ile konuşmak istemez Macide'yi içeri almazlar.Ömerin isteği üzerine içeri sadece Bedri girer ve  anı biteni anlatır. Macide ile evli olmadıklarını ve  aralarında geçeni düşündüklerini hissettiklerini Bedriye anlatır. Onun Macide'ye daha iyi bakacağını ve zamanla onu seveceğini söyler ardından ekler bugün hapisten çıkıyorum fakat Macide ile görüşmek istemiyorum der ve Macide yi Bedriye emanet ettiğini söyler bu şekilde görüşme biter. Macide ye durumu anlatan Bedri Macideyi onların evine götürmeyi teklif eder ve Macide durumu kabul eder. Zaten başka şansıda yoktur. Bedri üzgün olup olmadığını sorar ve ben zaten Ömer den vazgeçmiştim der.

22 yorum:

 1. yarın okumaya başlıyorum ben de bu kitabı..

  YanıtlaSil
 2. En kısa zamanda okuyacağım😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. okumaya başlayınca bırakamayacaksınız kitabı :)

   Sil
 3. Sabahattin Ali deyince favori kitabım kesinlikle budur. Çok beğenirim, herkese de mutlaka öneririm. Şahane seçim bence:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gerçekten çok güzel kitap. kitaplıklarda bulunması gereken bir eser :)

   Sil
 4. Severek okuduğum bir kitap... Kürk Mantolu Madonna'sını ayrı severim... Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sabahattin Ali kitaplarını hep çok sevmişimdir.kürk mantolu madonna gerçekten efsane bir kitap bence .. sevgiler :)

   Sil
 5. Kesinlikle okuyacağım bir kitap... Seni etkilemesine sevindim, çünkü ilk sıralara almamı sağlayacak yayının :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bir solukta okunacak kitap zaten anında etkisine alıyor kitap :)

   Sil
 6. ayracı bol cızılesı cumlelerı bolmuş zira kurk mantolu madonnadan sonra donememiştim sabahattın alıye. ama alıcam bunu fıkrımı çeldin ehehe :)))) mımledım senı bu arada http://fokbiyigii.blogspot.com.tr/2015/12/merak-mimi.html heyoo gel de al :)

  YanıtlaSil
 7. gerçekten güzel belki burada çok anlatıp ifade edememiş olurum ama kitabı okuduğunda duygu fırtınası yaşayacağın bir gerçek. yuppi hemen geliyorum :)

  YanıtlaSil
 8. Çok severim Sabahattin Ali'yi, bu kitabı da efsanedir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu kitabı ayrı düşüncelere yönlendiriyor insanı sorgulamaya başlıyoruz okurken :)

   Sil
 9. ay hala okuyacağım, teeee ne zaman almıştım:/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. fırsat bulduğun an az da olsa oku sonra zaten bırakamayacaksın canım :)

   Sil
 10. Henüz okumadım ama okumak istediklerimden

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. okuyupta pişman olmayacağınız tarzda bir kitap :)

   Sil
 11. Sabahattin Ali'nın sevdiğim kitaplarından ben okuduktan sonra etkisinden çıkamamışım sen de ne güzel anlatmışsın :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bende baya etkisinde kaldım çok düşündürdü konusu anlatımı. teşekkür ederim :)

   Sil
 12. neredeyse her sayfada altı cizili satırlarım vardı...baktım cize cize kitap cizik olacak paranteze gectim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende artık çizmek yerine cümlenin başına kalın nokta yapıyorum oda güzel oluyor 😊

   Sil